Przeczytałem swojego czasu bardzo ciekawą książkę - "Myśleć jak Edison" Michaela J. Gelb'a.
Napisałem o niej 2 ciekawe posty, które później usunąłem w obawie przed naruszaniem praw. Jednak teraz, po kolejnym namyśle stwierdziłem, że treść postów na tyle nie oddaje pełnej lektury, że nikomu na pewno nie zaszkodzi, a raczej zrobi reklamę. "Myśleć jak Edison" - Michael Gelb, polecam :-)
Kompetencje innowacyjności Edisona to:
1) Nastawienie umysłu na rozwiązywanie problemów
2) Myślenie kalejdoskopowe
3) Pełnowymiarowe zaangażowanie
4) Mistrzowska współpraca
5) Kreowanie wartości specjalnej
Omówimy dziś tę pierwszą. Będzie mowa o sposobach poszukiwania wiedzy.
Innowacyjność.
Czym ona jest? Czy jest wrodzona, czy można ją rozwijać? Jak ją rozwijać?
Istnieje bardzo wiele cech czy postaw, które moim zdaniem są kluczowe dla rozwiniętego człowieka, który chce być jak najlepszym w swoim działaniu. Przykładami są: bujna wyobraźnia, wytrwałość, optymizm, determinacja, ciągłe dążenie do wiedzy, wrażliwość na innych ludzi i ich potrzeby, zdolność do obiektywnego oceniania działań, zdarzeń i procesów. I wiele, wiele innych. Czytając książkę autorstwa Michaela J. Gelb'a pt. "Myśleć jak Edison. Sposób na sukces największego amerykańskiego wynalazcy.", zauważyłem, że sporo tych pożądanych u człowieka cech składa się na kompetencje, które uzupełniając się nawzajem, pomagają być innowacyjnym.
Innowacyjność jest to zdolność do przekształcania nowatorskich pomysłów na namacalne rezultaty.
Wszyscy wiemy, albo chociaż słyszeliśmy jak istotne dla odnoszenia sukcesów jest kreatywne myślenie. Jego produktem są nowe idee. Jednak między ideą a rezultatem jest całkiem spora droga. To jak sprawnie, i czy w ogóle ta droga zostanie przebyta zależy już od innowacyjności.
Książka "Myśleć jak Edison" jest rezultatem badań nad
sposobem działania Thomasa Edisona, znanego amerykańskiego wynalazcy. Kto jak kto, ale Edison musiał być ekspertem we wprowadzaniu pomysłów w życie.
Fonograf, żarówka, płyta gramofonowa, lodówka, kamera i projektor filmowy z dźwiękiem, dyktafon, akumulator, mikrofon węglowy i wiele, wiele innych wynalazków instytutów naukowych Edisona nie tylko powstało na papierze, w prototypie, ale także odniosło sukces komercyjny. Każdy człowiek używał tych urządzeń.
Czy można nauczyć się innowacyjności?
Oczywiście. Thomas Edison uważał, że każdy może tak samo osiągnąć wszystko. Denerwowało go mówienie o nim jako o geniuszu, ponieważ wiedział, że jego osiągnięcia, postawy i bystrość umysłu były rezultatem niczego innego jak ciężkiej pracy. Innowacyjność, jak wiele innych elementów naszego pożądanego 'Ja' jest jak najbardziej do zdobycia, ale nie za darmo.
Zatem jak 'nauczyć się' innowacyjności? Nad czym powinno się pracować, aby móc nazwać się człowiekiem innowacyjnym? Właśnie na tym skupia się książka. 'Kompetencje' budujące innowacyjność zostały podzielone na pięć części, a każda z kompetencji na kolejne pięć elementów.
Dziś zajmiemy się pierwszą kompetencją.
Kompetencja pierwsza: Nastawienie umysłu na rozwiązania problemów.
Problem powinno się postrzegać jako
szansę. Słowo problem pochodzi od wyrazów
pro, czyli "do przodu", i
ballein - "rzucać", "prowadzić". Ojciec kiedyś mi powiedział, że kiedy wydarzy się coś naprawdę złego, jakieś 90% ludzi myśli o tym co się stało; 7% ma to gdzieś i się nie przejmuje; natomiast 3% mówi sobie '
OK, tego co się stało nie odmienię. Zatem co mogę zrobić, aby było lepiej?'. My chcemy się znajdować w tych 3%. Ta postawa jest właśnie nastawieniem umysłu na rozwiązania problemów.
Elementy kompetencji pierwszej:
- Łącz wytyczane cele ze swoimi pasjami
- Pielęgnuj charyzmatyczny optymizm
- Nieustannie poszukuj wiedzy
- Eksperymentuj wytrwale
- Zachowaj surowy obiektywizm
Element 1: Łącz wytyczane cele ze swoimi pasjami
"Troszcz się o swoje wizje i marzenia, ponieważ są dziećmi twojej duszy,
projektami twoich największych osiągnięć"
Napoleon Hill
Wytyczane cele powinno się łączyć z tym, co nas pasjonuje. Już dawno to zauważyłem ćwicząc capoeirę. Przyczyną dla której powinno tak się postępować jest
motywacja. Motywacja może płynąć albo z wnętrza człowieka, albo z rezultatów jego działań. Należy unikać
motywacji zewnętrznej - dążenia do rezultatów, radości z nich. Ponieważ kiedy zostaniemy pozbawieni tych rezultatów, bądź też będziemy rozczarowani ogromem pracy jaki należy włożyć w osiągnięcie swoich celów, poddamy się bardzo szybko.
Rzeczy należy wykonywać dlatego, że sprawiają nam przyjemność. Robić to, przy czym nie będzie myślało się o wysiłku, ale o tym jak przyjemny jest ten wysiłek, jak lubimy dany rodzaj aktywności.
Wtedy dopiero, czerpiąc wielką energię z wewnątrz, można zabrać się za wyznaczanie celów do osiągnięcia. O nie jesteśmy wtedy w stanie walczyć jak lwy.
Ogólnie rzecz ujmując zajmowanie się czymś, co nas pasjonuje przynosi dwie korzyści:
żarliwe nastawienie na realizację celu oraz wytrwałość.
Dodatkowo mózg, aby skutecznie pamiętać o organizowaniu zachowań prowadzących do celu, musi
połączyć elementy racjonalne z emocjonalnymi. Powstaje wówczas połączenie między korą przedczołową, a systemem limbicznym, co radykalnie zwiększa prawdopodobieństwo, że nasze plany przełożą się na konkretne działania.
Element 2: Pielęgnuj charyzmatyczny optymizm
"Wszystkie sposobności, jakich potrzebujemy w życiu, czekają w naszej wyobraźni. Wyobraźnia to warsztat umysłu, w którym energia umysłu może zostać przekształcona w osiągnięcia i bogactwo."
Napoleon Hill
Pesymizm naprawdę jest niekorzystny dla naszego życia, dlatego warto albo być optymistą albo nauczyć się optymizmu.
Optymizm powodzenie przyjmuje za coś normalnego, natomiast porażki są z jego perspektywy tylko ch
wilową przeszkodą, którą należy przeskoczyć w dążeniu do nieuniknionego sukcesu.
Pesymizm natomiast uznaje odwrotnie - porażka jest normalna, a powodzenie jest tylko szczęśliwym przypadkiem.
Pozytywne spojrzenie na świat jest niezbędną cechą przywódcy i ważnym aspektem inteligencji emocjonalnej.
Pozwala nie zniechęcać się piętrzącymi się kłopotami. Edisonowi spłonęła kiedyś fabryka fonograficzna w kompleksie West Orange. Straty w budynkach, nagraniach, sprzęcie produkcyjnym i innych wartościowych przedniotach wyceniono na dzisiejsze106 milionów dolarów. Edison powiedział, że to świetna szansa, aby "wykorzystać nowe osiągnięcia w projektowaniu fabryk, opracowane przez Henry'ego Forda". I tak też było.
Każdą
porażkę powinno się przyjmować jako
naukę i
szansę na coś lepszego w przyszłości. Nie powinno się podchodzić do przeciwności osobiście ("to moja wina"), traktować je jako trwałe ("nigdy nie będzie lepiej"), a skutki uznawać za wszechogarniające ("to całkiem zniszczy moje życie"). To prowadzi do pesymistycznych wniosków, które stają się samospełniającymi się przepowiedniami.
Optymizm i wiara w nieunikniony sukces dodatkowo tworzy
urok osobisty, który inspiruje ludzi dookoła do działania i wzbudza zaufanie. I stąd też bierze się przymiotnik "charyzmatczny" w nazwie tego elementu kompetencji. "Charyzmatyczny" oznacza "posiadający nieodpartą siłę przyciągania". Charyzmatyczny optymizm Edisona dawał mu możliwość zjednywania poparcia dla jego wynalazków. Jeden z jego inwestorów, Daniel Craig, stwierdził: "Twoje notatki, tak jak pewność siebie na Twojej twarzy, zawsze od nowa budzą w nas zapał". Nikt nie uwierzy w pomysł, w którego powodzenie w taki czy w inny sposób nie wierzy niezachwianie sam jego twórca.
Pamiętaj - kiedy mówisz, że coś jest możliwe lub niemożliwe, w obu przypadkach będziesz miał rację. Co lepiej wybrać?
"Po prostu nigdy nie przyszło nam do głowy, że ten problem mógłby być nierozwiązywalny."
Dr Donald Keck, współwynalazca światłowodu
"Zawsze jestem nastawiony entuzjastycznie. Nie wierzę, że coś mogłoby być naprawdę niemożliwe."
Dr Jim West, współwynalazca mikrofonu elektretowego
"Wiele razy, kiedy próbuje się czegoś w nauce, kiedy próbuje się coś wynaleźć, ludzie mówią, że to jest niemożliwe, że nigdy nie zadziała. Ale ja myślę, że bardzo rzadko jest to prawdą. Myślę, że kiedy człowiek naprawdę w siebie wierzy, jeżeli naprawdę się czymś zajmuje, to bardzo niewiele rzeczy jest naprawdę niemożliwych."
Dr Robert Langer, odkrywca systemów kontrolowanego uwalniania makromolekuł
Element 3: Nieustannie poszukuj wiedzy
Jeżeli uważasz, że wiesz już coś na jakiś temat to najprawdopodobniej się mylisz. Wiedzy należy poszukiwać nieustannie. Dobrze jest wykształcić w sobie
naturalną ciekawość świata, która nieustannie zmusza do zadawania kolejnych pytań na temat tego co nas otacza. Oraz odpowiadania sobie na te pytania.
Aby jak najwięcej wynosić z nauki, trzeba wiedzieć jak najlepiej nam przychodzi nauka. Są różne
sposoby na jakie można się
uczyć. Przy tym nie ma mądrych i głupich. Wszystkie są różnymi rodzajami mądrego. Należy dostosować styl uczenia do siebie.
Tu można znaleźć artykuł na ten temat:
http://www.mindtools.com/mnemlsty.html
Edison przykładowo dużo eksperymentował, wyobrażał sobie i czytał (uczenie wzrokowe i kinestetyczne). Natomiast ze słuchu nijak nie mógł się na niczym skupić.
Nie lubił słuchać. Z tego powodu w szkole nauczyciele mówili o nim jako o osobie z
"przyćmionym umysłem".
W ten czy inny sposób, należy
bezustannie poszukiwać więcej wiedzy. Edison zanim się zabrał za cokolwiek, musiał przeczytać wpierw wszystkie pozycje gdzie poruszano dany wątek. Jego matka w młodości nauczyła go czytać nie tylko szybko, ale też w taki sposób, aby zapamiętywać jak najwięcej. Edison potrafił przeczytać
1-2 książki dziennie ze zrozumieniem.
Książki są niezwykle rozległym źródłem wiedzy.
Wykonajcie takie zadanie: przejdźcie się do biblioteki i spójrzcie ile jest pozycji które chcielibyście przeczytać. Ja widzę ich naprawdę mnóstwo. Dlatego uważam, że należy
doskonalić swoją umiejętność czytania - zarówno
prędkość jak i
stopień przyswojenia wiedzy. Lekturą można się nauczyć po prostu zbyt wielu rzeczy, żeby tego nie robić. A jeżeli ktoś jest studentem to w ogóle powinien priorytetem uczynić pracę nad swoim czytaniem. Nie uwierzycie jak wielu wielkich ludzi potrafiło szybko czytać.
Pracować nad tym aspektem można na dwa uzupełniające się sposoby:
1) ćwicząc obejmowanie wzrokiem i umysłem większej liczby słów w krótszym odcinkach czasowych;
2) poznając najskuteczniejsze i najbardziej efektywne metody zdobywania wiedzy
O punkcie 1) można znaleźć informacje wszędzie gdzie jest mowa o szybkim czytaniu, dlatego nie będę się nad tym rozwodził.
Podkreślę natomiast, jak ważne przy tym jest poznanie efektywniejszych metod nauki. Matka Edisona pokazała synowi jak "
wyrywać książkom serca":
- Wyraźnie określ cele. Doświadczenie wykazało, że osoby, którym kazano przeczytać książkę z uwzględnieniem trzech głównych wątków, poradziły sobie lepiej na teście ze znajomości książki niż osoby, które miały znać całość. We wszystkich częściach, w tym tych niezwiązanych z tymi wątkami. Zatem zanim przystąpisz do nauki - zapytaj sam siebie czego chcesz się nauczyć.
- Rozgrzej mózg. Dobrze jest wprowadzić się w temat przed czytaniem, wypowiadając lub zapisując to co już się o nim wie. Aktywizuje to mózg w taki sposób, który znacznie zwiększa zapamiętanie tego co zostanie przeczytane.
- Przejrzyj tekst. Sprawdź spis treści, wstęp, ćwiczenia, podsumowania rozdziałów lub wnioski. Nabierz ogólnego wyobrażenia o tym co chcesz przeczytać przeglądając pobieżnie treść. Jak w puzzlach zacznij od brzegów i zmierzaj do środka.
- Zapisz i przekaż najważniejsze informacje. Czyli to co robię teraz. Rób notatki z najważniejszych rzeczy. Może podkreślaj to, co Twoim zdaniem jest najistotniejsze. Kiedy to zrobisz, naucz kogoś innego tego czego nauczyłeś się sam. Mówiąc o tym co się przeczytało, utrwala się zdolność do wywoływania ich z pamięci. Można się też dowiedzieć czego jeszcze trzeba się nauczyć
Dodatkowo dla zainteresowanych metodami rozwiązywania problemów:
Poszukaj w google informacji na temat hasła
"TRIZ"
Im więcej się uczymy, tym bardziej zdajemy sobie sprawę z tego jak wielu rzeczy jeszcze
nie wiemy. Edison mawiał, że "nie posiadamy nawet jednej milionowej procenta wiedzy na żaden temat". Lepiej zacząć poszukiwania już dziś. Zapisać się do biblioteki i dowiedzieć się tam jak mało wiedzy się posiada. Poszukiwanie jest nieodzownym elementem nastawienia umysłu na znajdowanie rozwiązań, umożliwiającego innowacyjność.
Element 4: Eksperymentuj wytrwale
"Cierpliwość, wytrwałość i pot tworzą
bezkonkurencyjne połączenie na drodze
do sukcesu."
Napoleon Hill
"Zawsze jest sposób, żeby zrobić coś lepiej [...]
znajdź go."
Thomas Edison
Ten punkt ucieleśnia "pot" z jednego z ulubionych aforyzmów Edisona: "geniusz o jeden procent wzlotów i dziewięćdziesiąt dziewięć procent potu". Zdolności to nie wszystko. Nie ma nic powszechniejszego na świecie niż utalentowani ludzie, którzy nie osiągnęli zbyt wiele przez brak ciężkiej pracy, zaangażowania i wytrwałości. Edison nie był tak naprawdę wyjątkowy. Był za to wyjątkowo zaangażowany w to co robił.
Jeżeli coś się robi, należy to wykonywać najlepiej. Lepsze jest wrogiem dobrego. Według mnie Żydzi osiągali tak wiele jako indywidualności właśnie dlatego, że mieli mocno wpojone, że zawsze powinni dążyć do czegoś lepszego, doskonalszego. Kiedy się podąża tymi zasadami, wkrótce okazuje się że jest się jednym z najlepszych w swojej dziedzinie.
Instytut Edisona potrafił wykonać około 50,000 eksperymentów zanim stworzył dobry akumulator. Potrafił zdobyć i zbadać 1000 gatunków bambusa z najdzikszych zakątków świata w poszukiwaniu tego, który najlepiej będzie nadawał się do jednego z elementów żarówki.
Należy być wytrwałym w swojej pracy. "Odporność na przeciwności losu jest najważniejszym długoterminowym prognostykiem sukcesu jednostek i organizacji".
Element 5: Zachowaj surowy obiektywizm
Optymizmowi Edisona towarzyszyła zdolność obiektywnej oceny rezultatów. Wyników swoich eksperymentów nie traktował jako 'pozytywnych' czy 'negatywnych'. Były neutralne i przybliżały go do poszukiwanej odpowiedzi.
Optymizm napędza wytrwałość i zaangażowanie, ale przy tym ciągle należy się starać, aby w dziedzinie naszych poszukiwań przedkładać prawdę nad potrzebę potwierdzania własnych racji. Należy mieć pozytywny obraz przyszłości, ale jednocześnie dysocjować się od własnych sądów i postarać się spojrzeć na sprawy jakby z boku. Robimy to dlatego, że nasze rozumienie może odrzucać niektóre fakty, co oddala nas od prawdziwego obrazu.
Obiektywizm odnosi się do tego, aby nie sądzić swoich doświadczeń, tylko im się przyglądać i starać lepiej poznać ich naturę. Należy analizować dane bez śladu przesądzania wyników. Pozwala to na odkrycie rzeczy, które nie pasują do istniejącego modelu pojmowania świata. Tak przykładowo Edison i jego zespół odkryli fale radiowe o wysokiej częstotliwości. Pewien eksperyment wykazał nieprawidłowość w stosunku do wszystkiego, co do tej pory wiedzieli. Jednak zamiast osądzać wyniki tego eksperymentu jako błędne, bo niezgodne z tym co uznawali, oni utrzymali otwarty umysł, gotowy do zaakceptowania i zbadania nieoczekiwanego.
Trzeba zachować pokorę. W świetle fizyki kwantowej właściwie wszystko, co wydaje nam się pewne, wcale nie jest pewne. Niezbadanych obszarów i praw jest jeszcze nieskończenie wiele. Dlatego jeżeli chcesz stworzyć lub dostrzec coś innego niż inni, wykształć w sobie obiektywizm, który pozwoli ograniczyć myślenie kategoriami tego co już wiesz.
Kiedy jest się otwartym na to, co absurdalne, wtedy można odkryć coś nowego.